sobota, 6 listopada 2010

historie szkolne! miesiąc za nami!

Pierwszy miesiąc szkoły za nami. Podczas stażu każdy z nas jest zobowiązany przygotować kolekcję składającą się z pięciu pełnych modeli ubrań. Dowolna kolorystyka, styl, przeznaczenie, jednak wspólną cechą wszystkich kolekcji jest inspiracja kulturą Hiszpanii, tkaniną oraz konstrukcją tradycyjnych strojów hiszpańskich prezentowanych podczas marcowego święta Fallas. 
Projekty zaakceptowane- zabieramy się do pracy!
pierwszym krokiem do stworzenia stroju jest przygotowanie konstrukcji. Metoda hiszpańska znacznie różni się od konstrukcji i modelowania używanej w Polsce. Tutaj tworzy się bazę podstawową na wymiar modelki i na danej formie skleja się wszystkie zaszewki i rozpoczyna się modelowanie na takiej papierowej formie. Konstrukcja "modista" jak i "sastra" (krawiectwo lekkie i ciężkie) również różni się tutaj od siebie. Tworzenie formy i jej pierwsze wymodelowanie pozwala nam na pierwszą przymiarkę tj. prueba. To tak na prawde najważniejsze w metodzie hiszpańskiej. Dopiero na sylwetce podejmujemy ostateczne decyzje co do zaszewek, podkroju pachy, szyi, rękawa. 
Mając gotową i sprawdzoną formę przenosimy ją na materiał próbny "retorta" odpowiednik polskiej "surówki bawełnianej". Każdy kawałek formy musi zostać przerysowany za pomocą fastrygi, póżniej pozostaje nam wycięcie poszczególnych elementów i połączenie ich również za pomocą ręcznej fastrygi. Później następuje ponowna przymiarka. Jeżeli wszystko się zgadza i leży idealnie przechodzi się do materiału docelowego. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach nasza forma surówkowa zostaje zszyta razem z materiałem docelowym i podszewką. 
Jesteśmy na razie na etapie "surówkowym" i czekamy na przyjście zamówionych przez nas materiałów. 

szkicowo-wykrojowo


 


 
 







surówkowo- fastrygowo



fot. pig

1 komentarz: